twitter google

Kış Turizminin Yeni Merkezi : Bozdağ

Home Forums Everything else Kış Turizminin Yeni Merkezi : Bozdağ

Tagged: , , ,

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  sabunkopugu 2 years, 9 months ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #535996

  Kış Turizminin Yeni Merkezi : Bozdağ

  Denizli Haber – Tavas ilçesinde coğrafi konumu, uygun hava koşulları, kar türü ve kar tutma özelliğiyle dikkati çeken 2 bin 419 metre yüksekliğindeki Bozdağ’ın kış turizmine kazandırılması yönündeki çalışmalar sürüyor – Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan: “Bozdağ, yeni turizm merkezi olma yolunda kent için, bölge için çok önemli. Altyapı ve tesislerle birlikte yatırım toplamı 30 milyon lirayı buldu.”

  Denizli’nin Tavas ilçesinde coğrafi konumu, kar türü, kar tutma özelliği, doğal pistlerinin yanı sıra sis ve rüzgarın etkisinin azlığıyla dikkati çeken 2 bin 419 metre yüksekliğindeki Bozdağ’ın kış turizmine kazandırılması yönündeki çalışmalar sürüyor. Bu yılın sonunda bitirilmesi planlanan tesislerin iç ve dış turizmin merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO miras listesindeki Pamukkale’si, travertenleri, termal şifalı suları, tekstil ve sanayisiyle adını duyuran Denizli’nin, kış turizminde de var olabilmesi yönünde önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi. Denizli’nin yılın 3 mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin gezebildiği bir kent olduğunu anımsatan Zolan, kent merkezine 84 kilometre mesafede bulunan Bozdağ’ın kış turizmine kazandırılması yönündeki alt yapı yatırımlarının devam ettiğini dile getirdi.

  Zolan, “Bölgeye elektrik bağlandı. Bin 800 metrelik iki telesiyej ile bin 500 metrelik teleskinin yapımına başlanıyor. Otellerin de tamamlanmasının ardından kentin en büyük hayallerinden biri olan kış turizm merkezi hayata geçecek” dedi.
  Bozdağ’a 30 milyon lira yatırım yapıldığını aktaran Zolan, şunları söyledi:
  “Eksiklerinin giderilmesi, konaklama ve dinlenme tesislerinin tamamlanmasıyla hizmet vermeye başlayacak Bozdağ, yeni turizm merkezi olma yolunda kent için, bölge için çok önemli. Altyapı ve tesislerle birlikte yatırım toplamı 30 milyon lirayı buldu. Maliye Bakanlığı’ndan sağladığımız 5 milyon liralık kaynakla alanı daha güzel hale getirdik. Kar paleti ve paletli kar ezme aracı aldık. Kayak merkezinde 90 günün üzerinde kayak yapılması öngörülüyor. Bin 700 , bin 500 ve 700 metre uzunluğunda 3 kayak pisti var. Çalışmalar tam olarak bittiğinde saatte 2 bin 500 kişinin telesiyejle taşınabilecek.”

  – Aralık 2015’te hizmete girecek
  Bozdağ’ın Aralık 2015’te hizmete girmesinin planlandığını söyleyen Zolan, “Bozdağ’ı tüm tesisleriyle hizmete sunmak için gece gündüz çalışıyoruz. Başta Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yapılan yatırımlar Denizli’nin turizmine büyük katkı sağlayacak. Tesisin açılmasıyla kısa sürede bir çok kayak merkezi ile rekabet eder hale geleceğiz” diye konuştu.
  Uzmanların bölgeyi “az sisli ve az rüzgar alması nedeniyle avantajlı, her ziyaretçinin kayak yapabileceği coğrafi bir konumda, topoğrafi yapısı çok güzel, kar türü ve tutma özelliği çok iyi” şeklinde değerlendirdiği bilgisini paylaşan Zolan, “Daha açılmadan çevre illerden ziyaretçi çekmeye başladı” ifadesini kullandı.

  Tavas ilçesindeki Bozdağ Kayak Merkezi’nde “kar şenliği” etkinliği düzenlendi.
  Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonda düzenlenen şenliğe, sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şenlikte gün boyu ücretsiz olan teleferik turu için vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.
  uşak haber
  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, gazetecilere yaptığı açıklamada Bozdağ Kayak Merkezi’nin yapımında son noktaya gelindiğini, tesisin 19 milyon liraya tamamlanacağını belirtti. Şenliğin devam etmesi yönünde karar verdiklerini ve vatandaşların yoğun ilgi göstermesinin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Zolan, şunları kaydetti:
  “Kayak Merkezimiz, Ege Bölgesi, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesine hitap edecek. Hızlı bir şekilde o yolda yürüyoruz. 3 adet mekanik tesisimizi tamamladık. Bu yaz, günü birlik tesislerimizi tamamlayarak tüm Türkiye ‘den gelen misafirlerimize hizmet edeceğiz. İnşallah bu kayak merkezimiz spor ve turizmde ayrı bir çeşitliliğe ve tercihe kavuşacak. Pamukkale bizim turizmde lokomotifimiz, bunun yanında ikinci bir beyaz olarak Bozdağ da Denizli turizmine ivme kazandıracak, güç verecek.”
  adana haber
  Etkinliğe katılan Denizli Valisi Şükrü Kocatepe de Denizli’nin kültür ve turizm çeşitliliğinin çok zengin olduğunu belirterek, Bozdağ Kayak Merkezi’nin de bu zenginliklere yeni bir boyut kazandırdığını, merkezin kış sporları anlamında da kentin iddiasını artıracağını dile getirdi.

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Archives